Fikirleri ile Dizelere Hayat Veren Şair Sezai Karakoç Anıldı.

Yazın ve düşün dünyasının en önemli isimlerinden büyük İslam şairi, yazar ve mütefekkir Ahmet Sezai Karakoç anısına Fakültemiz tarafından bir panel düzenlendi.

Dr. Muhammet Yurtseven moderatörlüğünde İlahiyat Fakültesinde gerçekleştirilen “Sezai Karakoç’un Ardından” isimli panele, Eğitimci Yazar Bekir Sağlam ile YÖK eski üyesi ve Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay konuşmacı olarak katıldı.

Panelde konuşan Bekir Sağlam, “Diriliş Meftunesi ve Medeniyet İdealine Giden Yolda Sezai Karakoç’un Hayatı ve Şahsiyeti” başlıklı konuşmasında büyük bilge Karakoç’un derinlikli bir fikir dünyasına sahip olduğunu söyledi.

Sezai Karakoç’un daha çocuk yaşta iken gönül dünyasının zengin, algılarının açık olduğunu dile getiren Sağlam, “O, gönül dünyasını çocukluk yaşından itibaren inşa etmeye başlamıştır. Onun aile ortamı güçlü bir insanın yetişmesi için oldukça uygundu.” dedi.

Karakoç’un hayatında Zülküf Dağı’nın önemine de dikkat çeken Sağlam, “Bütün peygamberlerin, bütün Salihlerin hayatında dağ vardır. Dağ, tam bir yalnızlığı ifade eder. Varoluş arayışını ortaya çıkartır. Üstadın hayatında diğer önemli bir husus da gökyüzüdür. Üstat Karakoç diyor ki “Çocukken gökyüzünü çok seyrederdim”. Gökyüzü, tefekkürümüzün en başında geliyor. Gökyüzünün öğrencileri olmayanlar, yeryüzünün öğretmenleri olamazlar. Üstadın bir sözü vardır: “İslam’ı öyle yaşa öyle yaşa ki seni öldürmeye gelen sende dirilsin”. Üstad, muhteşem bir insan, muhteşem bir Müslümandı.” diye konuştu.

“Sezai Karakoç’un Medeniyet Telakkisi” hakkında bilgi veren Prof. Dr. Durmuş Günay ise Sezai Karakoç’un hep ufuklara bakan bir şahsiyet olduğunu dile getirdi. Büyük fikir insanı Karakoç’un “İslam Dünyasının Dirilişi” üzerinde durduğunu kaydeden Günay, “Yeryüzünde bir tek kitap vardır o da Kuran-ı Kerim’dir. Başka da Peygamber gelmeyecektir. O halde yapmamız gereken şey, İslam’ın dirilişidir, insanlığın dirilişidir. Belki de Üstadın çıkış noktası budur.” dedi.

Sezai Karakoç’un toplumun hemen hemen tüm kesiminde etki bıraktığını dile getiren Prof. Dr. Durmuş Günay, Üstadın daha çok şair yönünün üzerinde durulduğunu ancak 60’a yakın kitabının sadece 13 tanesinin şiir kitabı olduğunu söyledi. Günay, Sezai Karakoç’un en fazla yazısının İslam dünyasının dirilişi üzerine olduğunu ve bu konuyu çok önemsediğini belirterek sözlerini sonlandırdı.

Panel'in ardından Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu ve Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Sadık Akdemir tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

 

Yayın Tarihi: 24/12/2021
Okunma Sayısı: 475