Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı Yapıldı.

Fakültemiz tarafından Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 86’ncı yıl dönümü münasebetiyle anma programı düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda ilk olarak fakülte öğrencilerince Ersoy’un yazdığı milli marşımız İstiklal Marşı’nın 10 kıtası okundu. SDÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Abdullah Ertuç’un gerçekleştirdiği Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı kısa film gösterimi sunuldu.

Program kapsamında öğrencilerle bir araya gelen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Kübra Yılmaz, Safahat’ın Asım bölümünden bahsederek “Asım, Akif’in hayalinin adıdır.” dedi. Mehmet Akif Ersoy’un 1908 yılından itibaren yayımlanmaya başlayan Sırât-ı Müstakim dergisinde yer aldığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, “Akif, Safahat’ını oluşturan ilk şiirlerini bu mecmuada yayınlar. Akif bu kitapta toplumsal meselelere değinir. Mezuniyetinden sonra Anadolu’nun farklı yerlerinde bulunur. Tahkiye üslubunu benimser. Bir hikâyesinde öğrenciden diğer bir hikâyesinde de hasta bir kadından bahseder. Akif’e gerçekçiliğini veren şey de budur.” diye konuştu.

Daha sonra Fakülte öğrencileri Emine Yaman “Ağlarım Ağlatamam”, Eren Can “Bir Gece”, Fatma Tuğcu “Leyla”, Kadir Göllü “Çanakkale Şehitlerine”, Kenan Ceylan “Zulmü Alkışlayamam”, Leyla Nazik “Uyan”, Hasan Gürdal “Küfe” ve “Necid Çöllerinde” isimi Mehmet Akif Ersoy’a ait şiirleri seslendirdi.

Yayın Tarihi: 22/12/2022
Okunma Sayısı: 668